بازآفرینی مناطق شهری اساس اجرای طرح توسعه بر مبنای حمل و نقل است

دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶
بازآفرینی مناطق شهری اساس اجرای طرح توسعه بر مبنای حمل و نقل است

قزوین-ایرنا-معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین، اساس اجرای طرح توسعه بر مبنای حمل و نقل (TOD) را احیا و بازآفرینی مناطق شهری و ایجاد امکانات جدید برای شهروندان دانست.

قزوین-ایرنا-معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین، اساس اجرای طرح توسعه بر مبنای حمل و نقل (TOD) را احیا و بازآفرینی مناطق شهری و ایجاد امکانات جدید برای شهروندان دانست. به گزارش ایرنا، علی فرخزاد روز دوشنبه در جلسه کارگروه TOD که در اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین برگزار شد، توسعه بر مبنای حمل و نقل (TOD) را طرحی کلی دانست که برای اجرای درست آن نیازمند نگرش کلی و اشراف بیشتر به مناطق مورد نظر این طرح وجود دارد.
وی ادامه داد: با توجه به وجود برخی محدودیت ها در باغستان سنتی و اینکه راه آهن قزوین در این منطقه واقع شده، برای اجرای طرح TOD در درجه نخست نیازمند احیای مناطق پیرامونی آن هستیم.
فرخزاد یادآور شد: این در حالی است که بخش عمده ای از جمعیت استان، ساکن شهرهای اقماری قزوین بوده که با اتصال جاده ریلی می توان کمک زیادی به توسعه آنها کرد.
وی به لزوم اهمیت گردشگری در این طرح اشاره کرد و افزود: این مهم در چشم انداز توسعه شهر قزوین نیز دیده شده و با توجه به اینکه مناطق گردشگری قزوین فاصله چندانی با ایستگاه راه آهن این شهر نداشته و سرمایه گذاری های کلانی نیز در بخش احداث پل های امام رضا (ع)، خلیج فارس و حریم امامزاده حسین (ع) صورت گرفته، TOD می تواند نقش به سزایی در توسعه این مناطق ایفا کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین اضافه کرد: مشاوران این طرح باید برنامه های خود را در زمینه احیای منطقه، جاذبه های تردد مسافران، وسایل به کار گرفته شده برای اتصال جنوب به شمال شهر و نیز امکان جذب سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی ارائه دهند.
طرح TOD (توسعه بر مبنای حمل نقل) توسط وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی در 9 ایستگاه کشور از جمله قزوین به صورت پایلوت توسط گروه مهندسان مشاور پردازاز از سال گذشته آغاز شده و همچنان نیز ادامه دارد.
براساس این طرح، توسعه ایستگاه های راه آهن به منظور دسترسی آسان مسافران به مناطق شهر، کاهش آلودگی، حمل و نقل سریع و آسان مورد توجه قرار می گیرد.
8054*3013
بازآفرینی مناطق شهری اساس اجرای طرح توسعه بر مبنای حمل و نقل است