خط و نشان فرمانده نیروی دریایی برای یاوه‌گویان/ فرهنگسازی در نیروی دریایی اولویت دارد

یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

آیین رونمایی از دفاتر و نوشت‌افزارهای تخصصی ایرانی با نماد «بابای دریایی» صبح امروز با حضور امیردریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، آیین رونمایی از دفاتر و نوشت‌افزارهای تخصصی ایرانی با نماد بابای دریایی صبح امروز با حضور امیردریادار حبیب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد. 

* رضایی: طرح جلد نوشت‌افزارها با تائید نیروی دریایی منتشر شد

بر اساس این گزارش، سیدصادق رضایی رئیس حوزه هنری کودک و نوجوان متولی انتشار کتاب‌هایی که امروز از آنها رونمایی به عمل آمد اظهار داشت: حوزه هنری کودک و نوجوان با نگاهی توأم با توجه به بچه‌ها راه‌اندازی شده است تا بتوانیم تولید محتوا برمبنای اهداف انقلاب اسلامی داشته باشیم.

وی ضمن اشاره به سفرهایی که از مناطق آموزشی منجیل، رشت و انزلی صورت گرفته، گفت: ما در این سفرها محضر امیر سیاری را درک کردیم در این سفر تکالیفی تعیین شد که با محوریت مرتضی سرهنگی برنامه‌ریزی‌هایی برای آن صورت گرفت. 

وی با بیان اینکه کتاب‌های فاخری تولید شده افزود: ما در طی آن هستیم تا برای مخاطبان خود الگوسازی کنیم زیرا مخاطبان ما نیاز به الگو دارند تا بر اساس تربیت و الگوی قرآنی ما باید قهرمانان را معرفی کنیم و اگر ما امروز با عنوان حوزه این کار را انجام دهیم دشمنان ما سربازان کودن خود را به نوجوانان ما به عنوان قهرمان معرفی نخواهند کرد.

به گفته وی، طبق هماهنگی صورت گرفته با 12 امیر و ناخدا کار خاطره‌نویسی را آغاز کردیم و ادامه خواهیم داد و در تمامی بخش‌ها حتی ورزش، شعر، موسیقی باید این کار امتداد داشته باشد زیرا بچه‌ها نیاز به الگوی مناسب دارند و اگر نگاه قرآنی، ایرانی و اسلامی داشته باشیم می‌توانیم به راحتی به جوانانمان معرفی کنیم. 

وی به مواردی چون چاپ اثر، قیمت مناسب، در دسترس بودن، توزیع درست و مواردی این چنین اشاره کرد و گفت: تولید لوازم‌التحریر نیز بر این اساس صورت گرفت زیرا آنچه تأثیر 9 یا 12 ماهه می‌گذارد نگاه و شناخت بصری روی جلد است بر این اساس طراحی صورت گرفت و در این مسیر طرح جلد نوشت‌افزارها در نیروی دریایی تأیید شد و بخش خصوصی ورود خوبی داشت که منجر به چاپ و رونمایی آثار شد.

رضایی ابراز امیدواری کرد اتاق فکری تشکیل شود تا این موارد به فرهنگ پایداری تبدیل شود و در پایان گفت: 4 یا 6 جلد داستان کوتاه از میان خاطرات به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.

* سرهنگی: واحد شمارش خاطره «صحنه» است/ انتشار رمانی حاصل از خاطره‌ها

مرتضی سرهنگی در این مراسم با بیان اینکه نوشتن بعد از جنگ در همه جای دنیا سنت است، توضیح داد: آلمان‌ها دو سال پس از جنگ گروهی تحت عنوان 47 را تشکیل دادند که سربازها در این گروه خاطرات و داستان‌های خود را نوشتند، سه سربازی که این خاطرات را نوشته بودند در سال‌های بعد سه نوبل ادبی را به خود اختصاص داده بودند و آخرین سرباز در سال 2000 بود که از بازماندگان جنگ جهانی دوم بود. او هم توانست این جایزه را از آن خود کند.

به گفته وی، خاطرات یک سرباز نزدیک‌ترین روایت به جنگ و به نحوی بازنمایی جنگ است و این ادبیات همراهی جز انسان ندارد چون در جنگ پای انسان در میان است اما گاهی حس می‌شود حفظ ادبیات انقلاب و جنگ مثل حدود و ثغور این سرزمین است و باید از آن دفاع کرد.

سرهنگی به نقش زنان در پشت جبهه اشاره کرد و استقامت آنها را باعث مقاومت مردم در میدان‌ها نامید و گفت: اغلب اتفاقات دیوانه‌وار واقعی هستند و حتی گاهی برخی از اتفاقات باورپذیر هم نیستند. در مسیر خاطرات ما ابتدا با 12 فرمانده نیروی دریایی وارد صحبت شدیم که حاصلش 12 کتاب خواندنی شده است.

وی واحد شمارش خاطره را صحنه دانست و توضیح داد: از خاطراتی که نوشته شده یک رمان استخراج خواهد شد که کار آن به پایان رسیده و من در این مسیر اواخر شهریور ماه برای دیدار با نویسنده به اردبیل سفر خواهم کرد.

مدیر دفتر ادبیات پایداری و انقلاب اسلامی حوزه هنری هر موفقیتی را همراه با استمرار دانست و گفت: امیدوارم نیروی دریایی با این تدبیر و همکاری با یک مجموعه فرهنگی را داشته باشد و آن را ادامه دهد چرا که ثمره شیرینی باید داشته باشد و در ادامه این ثمره شیرین وارد کیف مدرسه بچه‌ها شود.

وی در پایان، گفت: من خوشحالم پای ما به عرصه تلاش‌ها و فداکاری‌های نیروی دریایی باز شده است و دنیای تازه‌ای در جنگ برای ما گشوده شد که ما از آن بی‌خبر بودیم. 

* سیاری: در بحث اجرایی شدن فرامین مقام معظم رهبری در موضوع فرهنگ‌سازی و اثرگذاری در نسل آینده کشور هر چه در توان داریم به خدمت خواهیم گرفت

امیر دریادار سیاری در پایان این مراسم ضمن اشاره به ورود نیروی دریایی به بحث فرهنگ‌سازی متذکر شد: الحمدالله با صحبت‌های رهبر انقلاب که نشانگر اهمیت این موضوع است ما وارد عرصه فرهنگ‌سازی هم شده‌ایم.

به گفته دریادار سیاری، ایران کشوری است دریایی و موقعیت ژئوپلتیک خاصی را به خود اختصاص داده ما در این مسیر از سه نوع دریا برخورداریم و باید بدانیم دریا هم برای هر کشوری حائز اهمیت است زیرا می‌تواند هم تهدید باشد و هم فرصت اما این دو بستگی به توانمندی انسان‌ها دارد که در آن خاک زندگی می‌کنند. اگر ما مبتکر و خلاق باشند دریا فرصت ما است و اگر این ویژگی را نداشته باشند تهدید محسوب می‌شود.

فرمانده نیروی دریایی به منابع غذایی در دریا، منابع انرژی و استفاده از این منابع اشاره کرد و گفت: 90 درصد صادرات و واردات کالا از طریق دریا صورت می‌گیرد حتی به واسطه حضور دریا مشاغل بسیاری ایجاد می‌شود از ساخت‌وسازها، گردشگری و ... این منابعی است که ما در دریا داریم که اگر استفاده کنیم می‌شود به عنوان فرصت به آن نگاه کرد.

دریادار سیاری با بیان اینکه 120 سال پرتغالی‌ها، اسپانیایی‌ها و انگلیسی‌ها اجازه ندادند از دریا استفاده کنیم توضیح داد: آنها ما را از دریا دور کردند زیرا دریا منبع ثروت و قدرت است و هر کس استفاده کند قدرتمند و ثروتمند خواهد شد در حالی که آنها ما را از دریا دور کردند.

به گفته وی، ما در سال‌های قبل از انقلاب به علت بی‌لیاقتی حاکمان کاملاً تحت سیطره استکبار از دریا دور شدیم و نتوانستیم از منافع بهره‌مند باشیم تا سال 60 و در ادامه آن 86؛ کم‌کم این مسیر طریقی دیگر به خود گرفت. هر چند برابر آنچه می‌خواستیم پیش نرفتیم اما امیدواریم سرعت کار افزایش یابد.

وی ضمن اشاره به منویات رهبر انقلاب در مورد موضوع فرهنگ‌سازی، رهبر انقلاب فرمودند باید فرهنگ‌سازی صورت گیرد و مردم متوجه منافع ما از دریا باشند، بنده نیز در گزارشاتی که به محضرشان تقدیم می‌کردم به این موارد اشاره کردم اما ایشان متذکر شدند که به دانشگاه‌ها بروید و با اساتید صحبت کنید. حتی به حوزه بروید، کتاب عرضه کنید، فرمودند بروید از نسل جوان آغاز کنید وارد دبستان و دبیرستان‌ها شوید و با آنها صحبت کنید. فرمودند مطالب را در کتاب جغرافیا بیاورید تا جوان و نوجوانانمان در کتاب‌های درسی‌شان در مورد این موارد مطالعه کنند و حالا به همت آموزش و پرورش مطالب خوبی وارد کتب درسی شده است.

وی افزود: بالاخره به اینجا رسیدیم که از متخصصان امر هم استفاده کنیم با کمک حوزه هنری وارد این مسیر شدیم و آنها دست ما را گرفتند و یکی از راهکارهای فرهنگ‌سازی را نشانمان دادند. 

دریادار سیاری ضمن بیان اینکه جامعه ما نوجوانان ما و جوانان ما باید بدانند چه کسانی با چه ابزاری و چگونه به این کشور حمله کردند و از این حمله چه منظوری داشتند ابراز داشت: جوانان ما در این مسیر باید بدانند دشمنان ما چگونه شکست خوردند و چه چیزی باعث پیروزی ما شد. آنها نباید از ایثار و از خودگذشتگی قهرمانان کشورشان دور باشند و این وظیفه ما است که این الگوها را معرفی کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ضمن اشاره به اینکه دنیا باور نمی‌کرد ما بتوانیم دریاها را پشت‌سر بگذاریم و حتی در دریای جنوب چین یا مدیترانه حضور داشته و از آنها عبور کنیم، متذکر شد: آنها می‌گفتند تجهیزات ایرانی‌ها کهنه است و نمی‌توانند دریانوردی کنند اما می‌بینیم و من امروز اعلام می‌کنم منطبق با قوانین بین‌المللی در اقیانوس اطلس نیز حضور پیدا می‌کنیم.

وی به سخنان یاوه شبکه CNN اشاره و با خط و نشان برای دشمنان اشاره کرد روزی این شبکه معاند از بندرعباس تا غرب اقیانوس اطلس روی نقشه خطی را کشید و با این پرسش که این فاصله 18 هزار کیلومتری توسط ایرانی‌ها نمی‌تواند طی شود به جوسازی پرداخت اما این حرف‌ها برای ما بی‌اهمیت هستند ما هم خطی می‌کشیم و می‌گوییم اگر بخواهیم حتماً آن کار را انجام خواهیم داد قطعاً به اقیانوس اطلس هم خواهیم رفت و آنجا که لازم است جمهوری اسلامی ایران را نشان دهیم حتماً به آنجا رفته و نشان خواهیم داد.

وی گفت: کتاب‌هایی در حوزه هنری تنظیم شده که امیدوارم استمرار داشته باشد چون شعار ما شعار راه حسین است این راه از 12 کتاب به 120 تا 240 عنوان باید انتقال یابد. باید گفتنی‌ها را بگوییم که شاید برای ما مهم نباشد اما از نگاه هنرمندانه شما ممکن است قابل بهره‌برداری باشد زیرا مطالب فراوانی در عرصه دریا وجود دارد. 

فرمانده نیروی دریایی در پایان، گفت: ما در اجرایی شدن فرامین مقام معظم رهبری در بحث فرهنگ‌سازی و اثرگذاری در نسل آینده کشور هر چه در توان داریم به خدمت خواهیم گرفت تا آیندگان بدانند چه شده که عظمت این کشور تا اینقدر جاودانه است.

خط و نشان فرمانده نیروی دریایی برای یاوه‌گویان/ فرهنگسازی در نیروی دریایی اولویت دارد
خط و نشان فرمانده نیروی دریایی برای یاوه‌گویان/ فرهنگسازی در نیروی دریایی اولویت دارد
خط و نشان فرمانده نیروی دریایی برای یاوه‌گویان/ فرهنگسازی در نیروی دریایی اولویت دارد