فرصت رشد و توسعه برای مناطق مرزی فقط و فقط با توسعه مناطق آزاد تجاری رخ می دهد + فیلم

یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت:فرصت رشد و توسعه برای مناطق مرزی فقط و فقط با توسعه مناطق آزاد تجاری اتفاق می افتد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محمد فیضی در نشست علنی امروز(یکشنبه 22 مرداد) در نطق میان دستور خود ضمن عرض تبریک و تسلیت به مناسبت شهادت مجاهد گرامی و مدافع حرم شهید حججی، گفت: این قدرت و شهامت جوانان مومن  و انقلابی که برای حفظ ارزش‌ها و سرزمین‌های اسلامی سینه سپر می‌کنند باعث ریشه کنی شجره خبیثه وهابیت و تروریسم از جهان اسلام می شود.
نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر، سرعین در مجلس شورای اسلامی، ضمن گلایه از رئیس جمهور  به خاطر عدم توجه به قومیت‌ها و زنان در کابینه ، گفت: حداقل از قومیت ها و زنان خواهان، در سطح معاونت‌های وزارتخانه‌ها استفاده شود، البته  از بعد کاهش میانگین سنی کابینه به ویژه معرفی اولین وزیر دهه شصتی از آقای روحانی تشکر می‌کنم.
فیضی ادامه داد: علاوه بر پدیدآورندگان انقلاب اسلامی و افرادی که در آن دوران حضور داشتند، امروز شاهد آن بوده که فردی متولد بعد انقلاب که میراث‌دار انقلاب هستند به سمت وزارت ارتباطات معرفی می‌شود، اما متأسفانه بعد از معرفی، حرف و حدیث‌های بی‌اساس شنیده می‌شود، چراکه در طول این مدت آذری جهرمی را جوانی متخصص، پرانرژی، صبور، با تجربه و کاملا همسو با جناب آقای روحانی دیده ام و شایعه‌ها پیرامون وی هدف دار و تخریبی‌ هستند و می‌توان با برنامه‌های وی از فرصت‌های انقلاب دیجیتال بهره جست و با کارآفرینی و اشتغال در این حوزه کارهای اساسی انجام داد.
وی ضمن تشکر و قدردانی از وزیر درمان و آموزش پزشکی، یادآور شد: موافقت این وزارتخانه جهت تکمیل بیمارستان هزار تختخوابی صورت پذیرفته و طی دو نامه به سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد ارجاع شده است.
این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: تنظیم قرارداد مالی خط اعتباری بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا، نیازمند طرح موضوع در شورای عالی اقتصاد و موافقت با آن است، که امیدوارم با همکاری  نوبخت و وزارت اقتصاد و دارایی شاهد اولین حرکت توسعه‌ای وزیر اقتصاد و دارایی جدید باشیم.
وی با بیان اینکه فرصت رشد و توسعه برای مناطق مرزی فقط و فقط با توسعه مناطق آزاد تجاری اتفاق می افتد، ضمن گلایه از صدا و سیما که گاه و بی‌گاه برنامه‌هایی را جهت تخریب لایحه مناطق آزاد تجاری به نمایش می گذارد از همه مزایای آن چشم پوشی کرده و معایب آن را برجسته می سازد، ادامه داد: صدا و سیما کمر همت بسته تا تنهاترین فرصت رشد مرزنشینان غیور را از آنان بگیرد، اما  عدم کارایی یک منطقه آزاد تجاری نباید به تمامی مناطق تعمیم یابد، چراکه مناطق آزاد تجاری و ویژه جزو تعهدات دولت در بسیاری از مناطق مرزی است و حدود 8 میلیون نفر ایرانی انتظار تصویب این لایحه را دارند، لذا  از دولت و کمیسیون اقتصادی تقاضا دارم که بعد از تشکیل کابینه در اولین فرصت لایحه را به صحن علنی مجلس ارسال کند.
فیضی اظهار کرد: برنامه شب گذشته تلویزیون واقعا یک طرفه بوده و نیازمند تدبیر بیشتری بود، توسعه مناطق آزاد در برنامه ششم توسعه ذکر شده و در تصویب این لایحه مورد انتظار است.
وی با بیان اینکه مشکل اصلی مردم نبود اشتغال و مسائل معیشتی است، افزود: توجه سازمان برنامه و بودجه را به ماده 32 بند (ب) احکام دائمی برنامه های توسعه کشور جلب می کنم، چراکه مجلس به تکلیف خود عمل کرده و مصوبه و فرصت لازم را برای دولت فراهم کرده است.
وی با تاکید بر اینکه توسعه متوازن زمانی اتفاق می افتد که نگاه ملی به توسعه جای خود را به نگاه منطقه‌ای و آمایش سرزمینی دهد، ادامه داد: در این قانون به منظور تسهیل و تشویق سرمایه گذاری صنعتی و معدنی دولت باید اقداماتی را انجام دهد و شهرستان‌هایی که نرخ بیکاری آنها بالاتر از نرخ بیکاری کشور است به عنوان مناطق غیر برخوردار از اشتغال تعریف می شود.
نماینده مردم اردبیل در مجلس دهم، یادآور شد: این مناطق با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه، وزارت کار و تصویب هیأت وزیران تعیین می شود و  در این قانون دولت موظف است مشوق های لازم جهت ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری، اعتبارات مورد نیاز را در لوایح بودجه پیش بینی کند و انتظار می رود در سال 1397 اولین اقدام ضروری عملیاتی شود.
وی افزود: دولت موظف است معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی در مناطق غیربرخوردار از اشتغال را به میزان معافیت‌های منظور شده در مناطق آزاد تجاری اعمال کند، توسعه واحد و تولید کالاهای جدید نیز مشمول این حکم است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در نقش نظارت خود بر مصوبات از دولت انتظار دارم که این نظارت پیش نگرانه بنده را مورد توجه قرار دهد، تصریح کرد: از وزرا انتظار می رود که مباحث مربوط به وزارتخانه خود را از برنامه ششم مجزا و آن را مد نظر قرار دهند و 4 سال آتی پیگیر باشند، ریاست محترم جمهوری مطابق اصل 113 قانون اساسی مسئولیت اجرای قانون اساسی بر عهده شما است، اصل مغفول و فراموش شده 15 قانون اساسی چه زمانی اجرایی و عملیاتی می‌شود./
پایان پیام
فرصت رشد و توسعه برای مناطق مرزی فقط و فقط با توسعه مناطق آزاد تجاری رخ می دهد + فیلم